Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022
Вернуться к номеру
Клінічне значення IgG4 в оцінці тяжкості та прогнозуванні перебігу запальних захворювань кишечника
Авторы: Тарасова Т.С.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна
Рубрики: Гастроэнтерология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Запальні захворювання кишечника (ЗЗК) залишаються однією з найбільших проблем сучасної гастроентерології. На сьогодні досліджень, в яких вивчався рівень IgG4 у хворих на ЗЗК, небагато, і більшість з них ретроспективні, але результати цих досліджень доводять, що це перспективний напрямок для диференціальної діагностики ЗЗК, визначення ступеня тяжкості, прогнозування перебігу захворювання.
Мета: визначення взаємозв’язків між активністю запалення кишечника, тяжкістю перебігу хронічних запальних захворювань кишечника та рівнем IgG4 в крові у пацієнтів із виразковим колітом (ВК) та хворобою Крона (ХК).
Матеріали і методи. Обстежені 100 хворих на ЗЗК, у тому числі 75 пацієнтів із ВК та 25 — із ХК, із них 57 жінок та 43 чоловіки, середній вік (39,2 ± 1,8) року та (36,5 ± 2,4) року відповідно. В усіх пацієнтів визначався рівень IgG4 у сироватці крові імуноферментним методом. Дослідження проводили відповідно до інструкцій для кожного тест-набору. У роботі використовували набори реактивів фірми «Хема», Україна, для визначення концентрації IgG4.
Результати. Концентрація IgG4 у групі хворих на ВК була вищою у 2,2 раза (р < 0,05) та в 1,5 раза (р > 0,05) порівняно із його рівнем у групі контролю та хворих на ХК відповідно. Для хворих із тривалістю ВК 6–10 років характерні найвищі значення IgG4. Медіана вмісту була підвищена в 1,4 раза (р > 0,05) у групі хворих легкого ступеня, у 2,3 раза (р < 0,05) — середнього ступеня та в 1,5 раза (р < 0,05) — тяжкого ступеня. Найбільший рівень IgG4 у сироватці крові було визначено у хворих із середнім ступенем ВК.
У хворих на ХК середнього ступеня тяжкості визначено підвищення вмісту IgG4 в 1,7 раза (р > 0,05) та в 1,4 раза (р > 0,05) порівняно із контролем та хворими тяжкого ступеня відповідно.
Висновок. Таким чином, виявлені дані дозволяють нам стверджувати, що концентрація IgG4 в сироватці крові у хворих на ВК підвищена у 2,2 раза (р < 0,05) та 1,8 раза (р < 0,05) порівняно з його рівнем у групі контролю та хворих на ХК відповідно. Це дає можливість використовувати цей показник для диференціальної діагностики між ВК і ХК. Рівень IgG4 залежав від тяжкості хвороби, максимальні значення були притаманні хворим з середньою тяжкістю перебігу хвороби при обох патологіях.