Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Особливості порушень вуглеводного обміну при ожирінні у хворих на гастроентерологічні захворювання

Авторы: Степанов Ю.М., Мосійчук Л.М., Татарчук О.М., Петішко О.П., Шевцова О.М.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: визначити стан вуглеводного обміну при ожирінні у хворих на гастроентерологічні захворювання. 
Матеріали і методи. Обстежені 40 пацієнтів із захворюваннями травної системи (середній вік (36,9 ± 1,7) року), які перебували на лікуванні у відділенні захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, дієтології й лікувального харчування ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України». 
Усім обстеженим проведені антропометричні дослідження з визначенням індексу маси тіла (ІМТ). За ІМТ всі хворі були розділені на три групи: І група — 20 хворих із високим ІМТ, ІІ група — 11 хворих із низьким ІМТ та ІІІ група — 9 хворих із нормальним показником ІМТ.
Рівень інсуліну визначали ІФА тест-системами фірми «DRG International, Inc.». Оцінку інсулінорезистентності проводили за допомогою індексу HOMA-IR, що розраховували за формулою: HOMA-IR = глюкоза натще (ммоль/л) × інсулін натще (мкОд/мл)/22,5.
Результати. У роботі було встановлено, що у хворих І групи рівень інсуліну в 2,2 раза (р < 0,05) перевищував значення контрольної групи. У хворих ІІ та ІІІ групи медіана його вмісту була у межах норми і становила 10,0 (4,45; 12,85) мкОД/мл та 10,1 (6,4; 12,5) мкОД/мл відповідно. Індекс HOMA-IR у 85,0 % хворих І групи та у 18,2 % — ІІ групи був вищий від норми. Медіана значення індексу HOMA-IR у хворих І групи підвищена у 2,5 раза (р < 0,05) порівняно із контролем. Крім того, його рівень у хворих І групи був вищим у 2,9 раза (р < 0,05) порівняно із ІІ групою та у 2,5 раза (р < 0,05) порівняно із ІІІ групою обстежених хворих. 
Висновок. Таким чином, порушення вуглеводного обміну у вигляді інсулінорезистентності характерні для хворих на гастроентерологічні захворювання із підвищеним ІМТ. 


Вернуться к номеру