Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Малоінвазивні сироваткові маркери фіброзних змін печінки у хворих із неалкогольною жировою хворобою печінки

Авторы: Степанов Ю.М., Діденко В.І., Кленіна І.А., Татарчук О.М., Петішко О.П.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета дослідження: визначити малоінвазивні сироваткові маркери фіброзних змін печінки у хворих із неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП). 
Матеріали і методи. Обстежені 108 пацієнтів із НАЖХП, які знаходилися на лікуванні у відділенні захворювань печінки та підшлункової залози ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України». 
Жорсткість печінки вимірювали у хворих неінвазивно за допомогою кількісної зсувнохвильової еластографії (2-D ЗХЕ) в кПа, що дозволило нам розділити хворих із наявністю (64 хворі) та відсутністю фіброзу (44 хворі). Контрольну групу становили 30 практично здорових осіб.
Рівень інсуліну визначали ІФА тест-системами фірми «DRG International, Inc.». Оцінку інсулінорезистентності проводили за допомогою індексу HOMA-IR, що розраховували за формулою: HOMA-IR = глюкоза натще (ммоль/л) × інсулін натще (мкОд/мл)/22,5. У сироватці крові визначали рівні TNF-α, ІЛ-10 та α1-кислого глікопептиду.
Результати. В обстежених хворих було встановлено, що жорсткість печінки знаходилась в прямій кореляції з індексом HOMA-IR (r = 0,710; p < 0,05), який в 1,7 раза (р < 0,05) був вищий у хворих із фіброзом печінки, ніж у хворих без нього. Також пряма кореляція визначена між показником жорсткості печінки та α1-кислим глікопептидом (r = 0,693; p < 0,05), який в 1,4 раза (р < 0,05) був вищим у хворих із фіброзом печінки, ніж у хворих без фіброзу, а також із коефіцієнтом співвідношення TNF-α/ІЛ-10 (r = 0,637; p < 0,05), який у 5,6 раза (р < 0,05) вищий у хворих із фіброзом печінки, ніж в осіб без нього. За результатами ROC-аналізу, діагностично значущими маркерами ризику розвитку фіброзу печінки у хворих на НАЖХП є значення НОМА-IR понад 6,4 (чутливість — 71,4 %, специфічність — 88,5 %), TNF-α/ІЛ-10 понад 0,77 (чутливість — 63,6 %, специфічність — 79,4 %), уміст α1-кислого глікопептиду понад 0,43 г/л (чутливість — 75,5 %, специфічність — 82,5 %)
Висновок. Таким чином, рівень НОМА-IR (значення понад 6,4), TNF-α/ІЛ-10 (значення понад 0,77) та вміст α1-кислого глікопептиду (понад 0,43 г/л) є маркерами малоінвазивної діагностики ризику прогресування фіброзу печінки у хворих на НАЖХП.


Вернуться к номеру