Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Взаємозв’язки між психоемоційним станом та вегетативним статусом у хворих із хронічним метапластичним атрофічним гастритом

Авторы: Демешкіна Л.В., Мосійчук Л.М., Зигало Е.В.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: вивчити психоемоційний стан і вегетативний статус у хворих із хронічним метапластичним атрофічним гастритом (ХМАГ) та дослідити взаємозв’язки між ними. 
Матеріали і методи. В обстеження включений 41 хворий на ХМАГ, який знаходився на стаціонарному лікуванні в ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України». Серед обстежених пацієнтів було 29 жінок та 12 чоловіків, середній вік хворих становив (60,1 ± 2,4) року. Для вивчення тривоги та депресії була використана шкала HADS (The Hospital Anxiety and Depression Scale). Результати тестування трактувалися так: якщо пацієнт за даними анкетування набирав 0–7 балів за шкалами депресії або тривоги, то це трактувалося як норма, 8–10 балів — як субклінічно виражена депресія або тривога залежно від того, за якою шкалою було більше ніж 7 балів, 11 балів і вище — клінічно виражена депресія або тривога. 
Вегетативний статус досліджувався за допомогою PRECISE-діагностики. 
Статистична обробка результатів досліджень здійснювалася за допомогою програми SPSS 13.0 for Windows. 
Результати. Порушення вегетативного статусу виявлені у 73,2 % обстежених хворих, перш за все за рахунок парасимпатикотонічної ланки вегетативної нервової системи (LH/HF = (0,45 ± 0,02)).
У 51,2 % хворих виявлені депресивні і/або тривожні зміни різного ступеня вираженості, які у 14,6 % поєднувалися. Клінічно виражена тривога та депресія були виявлені у 17,1 та 12,2 % осіб відповідно. Виявлені зміни потребували відповідної психотерапевтичної корекції.
Встановлено позитивний кореляційний зв’язок між показниками депресії та вегетативним дисбалансом (r = 0,415, p = 0,006), а також між рівнем тривоги та віком хворих (r = 0,307, p = 0,046).
Висновок. У 73,2 % пацієнтів із ХМАГ спостерігалися порушення вегетативного статусу. Існує позитивний кореляційний зв’язок між показниками депресії та вегетативним дисбалансом (r = 0,415, p = 0,006), а також тривогою та віком хворих (r = 0,307, p = 0,046), тобто прояви тривоги в обстежених пацієнтів збільшуються з віком, а це може негативно впливати на перебіг захворювання в цілому. За наявності клінічно виражених тривоги (17,1 %) та депресії (12,2 %) доцільне призначення психокорегуючої терапії. 


Вернуться к номеру