Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Морфометричні показники слизової оболонки та вміст фекального кальпротектину при хронічних запальних захворюваннях кишечника

Авторы: Гайдар Ю.А., Стойкевич М.В., Милостива Д.Ф., Татарчук О.М.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: визначити взаємозв’язок між умістом фекального кальпротектину (ФК) та морфометричними показниками слизової оболонки товстого кишечника при запальних захворюваннях кишечника.
Матеріали і методи. Обстежені 55 пацієнтів із неспецифічним виразковим колітом (НВК) та 13 із хворобою Крона (ХК), серед яких було 30 жінок та 38 чоловіків віком 20–66 років. Хворі були поділені на групи залежно від тяжкості перебігу: легкий ступінь НВК — 5 пацієнтів, НВК середнього ступеня — 41 пацієнт, 15 пацієнтів — НВК тяжкого ступеня, ХК середнього ступеня — 7 пацієнтів, 6 пацієнтів — ХК тяжкого ступеня. Морфометричні дослідження гістологічних препаратів включали: вимірювання глибини крипт (мкм), висоти поверхневого епітелію (мкм), висоти епітелію крипт (мкм), кількості келихоподібних клітин епітелію крипт. Визначення вмісту ФК проводилось за допомогою імуноферментного аналізу тест-системами «Immundiagnostik» (Німеччина), за допомогою імуноферментного аналізатора Stat Fax 303 Plus (США). 
Результати. Аналіз вмісту ФК як маркера запалення кишечника показав, що для хворих на НВК був характерний більш високий його рівень. Уміст ФК був вірогідно збільшений у хворих із легким ступенем НВК (у 2,0 раза, р < 0,05), у хворих із середнім ступенем НВК (в 15,4 раза, р < 0,05) та у хворих із тяжким ступенем НВК (28,1 раза, р < 0,05) порівняно із контрольними значеннями. У хворих на НВК тяжкого ступеня вміст ФК був у 14,1 (р < 0,05) та 1,8 раза (р < 0,05) вищий, ніж у хворих із легким та середнім ступенем НВК відповідно. Рівень ФК був вірогідно вищий у 8,0 раза (р < 0,05) у хворих на ХК середнього ступеня та в 9,4 раза (р < 0,05) — тяжкого ступеня. Установлено, що рівень ФК збільшувався із зростанням ступеня тяжкості НВК та ХК, що підтверджується встановленим кореляційним зв’язком між рівнем ФК та ступенем тяжкості захворювання (r = 0,59; р = 0,001). Були виявлені суттєві кореляційні зв’язки між порушенням епітелію та архітектоніки крипт (r = 0,71; р < 0,01), щільністю інфільтрації (r = 0,50; р < 0,05) та гістологічною активністю (r = 0,50; р < 0,05). Така кореляція пояснюється тим, що клітини запального інфільтрату, окрім розташування у власній пластинці, можуть бути й міжепітеліально, всередині шару епітелію, а при порушенні цілісності клітин епітелію відбувається вихід запального інфільтрату. 
Висновок. Для хворих на НВК характерний високий уміст ФК, більший у 2,0 раза (р < 0,05), ніж у хворих на ХК. Рівень ФК збільшувався із зростанням ступеня тяжкості НВК, що підтверджується зв’язком між рівнем ФК та тяжкістю захворювання (r = 0,59; р = 0,001), ФК та атрофією (r = 0,46; р < 0,05), ФК та щільністю інфільтрації (r = 0,43; р < 0,05).


Вернуться к номеру