Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Actual Infectology" 1 (10) 2016

Back to issue

Dedicated to the Memory of Tamara Mykolayivna Pavlikovska

Статтю опубліковано на с. 135-136

 

4 січня 2016 року трагічно обірвалося життя видатного лікаря-паразитолога, завідувача паразитологічного відділу із лабораторією ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» Тамари Миколаївни Павліковської.

Тамара Миколаївна належала до числа тих, хто не просто любив свою справу, а жив нею. І її біографія — яскраве підтвердження правильності вибору життєвої дороги та відданості професії лікаря-паразитолога. 
Тамара Миколаївна народилася в 1939 році у м. Києві в сім’ї лікаря. Після закінчення в 1963 р. санітарно-гігієнічного факультету Київського Ордена Трудового Червоного Прапора медичного інституту ім. О.О. Богомольця працювала у справі зміцнення та розвитку санітарно-епідеміологічної служби на різних рівнях управління понад 50 років і пройшла протягом своєї творчої діяльності шлях від лікаря-епідеміолога та паразитолога районної санітарно-епідеміологічної станції до інспектора-лікаря епідеміологічного відділу Головного санітарно-епідеміологічного управління МОЗ України.
Перший практичний досвід роботи з організації та проведення оздоровчих заходів у вогнищах гельмінтозів набувала в Іванківському районі Київської області, куди була направлена за розподілом у 1964 р. і працювала спочатку заступником головного лікаря з санепідроботи Розважівської райлікарні № 2 Іванківського району, а потім лікарем-епідеміологом паразитологом Іванківської райсанепідстанції.
З 1970 до 1974 року працювала епідеміологом, санітарним лікарем з гігієни праці Бориспільської райсанепідстанції Київської області, а потім — 14 років інспектором-лікарем епідвідділу Головного санепід–управління МОЗ України. З 1988 року й до останнього часу займала посаду завідувача паразитологічним відділом з лабораторією Центральної СЕС МОЗ України (нині ДЗ «УЦКМЗ МОЗ»), за виключенням 1993–1996 рр., коли працювала на посаді заступника головного лікаря з епідеміологічних питань УЦДСЕН МОЗ України.
Та де б вона не працювала, завдяки своїй працездатності, високій відповідальності за доручену справу, вмінню кваліфіковано і професійно вирішувати проблеми медичної паразитології завжди мала заслужений авторитет серед співробітників і колег.
Т.М. Павліковська була одним із найбільш кваліфікованих спеціалістів з медичної паразитології в Україні та за її межами. У своїй галузі Тамара Миколаївна була справжнім академіком. Проводила активну науково-практичну роботу, мала понад 60 друкованих робіт, постійно надавала практичну допомогу органам та установам охорони здоров’я з питань медичної паразитології. Свій багаторічний досвід, глибокі знання, душу, а інколи й особистий час присвячувала вихованню та підготовці молодих кадрів, допомагала розвинути науковий інтерес до цієї спеціальності. Багато фахівців паразитологічної ланки санітарно-епідеміологічної служби країни вважають Т.М. Павліковську своїм вчителем та наставником.
Понад 10 років віддала роботі на посаді головного позаштатного паразитолога Міністерства охорони здоров’я України, де проявила себе талановитим та енергійним організатором у справі забезпечення благополуччя населення з паразитарних хвороб. Тамара Миколаївна завжди своєчасно і кваліфіковано виконувала завдання керівництва МОЗ, співпрацюючи з представниками служби Президента, Уряду, Верховної Ради, Міністерства надзвичайних ситуацій, МінАПК, інколи працюючи для цього у вихідні, святкові дні, в понаднормовані години, та зробила вагомий особистий внесок у забезпечення стабільної епідемічної ситуації з паразитарних хвороб в Україні. 
Майже чверть життя Т.М. Павліковської минула у відрядженнях, під час яких вона безпосередньо брала участь у локалізації та ліквідації спалахів інфекційних і паразитарних захворювань, у тому числі особливо небезпечних, у проведенні комплексних планових і позапланових перевірок діяльності санепідзакладів щодо здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду. Безкомпромісна, якщо переконана у своїй позиції, уважна до думки інших, небайдужа до людей та їх особистих проблем — такою знали і шанували Тамару Миколаївну усі, кому довелося працювати разом з нею. 
За час трудової діяльності Т.М. Павліковська неодноразово брала участь в організації та роботі національних і міжнародних нарад, виступала на конференціях і засіданнях науково-медичних товариств різного рівня з доповідями. Уміння спілкуватися, виносити на обговорення актуальні проблеми медичної паразитології і визначати нові наукові і практичні підходи до їх вирішення дозволяло Тамарі Миколаївні залучати до співпраці науковців Київського національного держуніверситету ім. Т.Г. Шевченка, Інституту зоології НАН України ім. І.І. Шмальгаузена, ДП «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України», Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харківського інституту експериментальної ветеринарії НАН України, Інституту медичної паразитології і тропічної медицини ім. Є.І. Марциновського (РФ, Москва), Національного інституту гігієни (Польща, Варшава), «ФБУН «Ростовский НИИ микробиологии и паразитологии Роспотребнадзора» (РФ, Ростов-на-Дону), «ГБОУ ВПО «Ростовский государственный медицинский университет Минздрава России» (РФ, Ростов-на-Дону), інших науково-дослідних інститутів. 
Значним є особистий внесок Т.М. Павліковської у створення національної нормативної бази з питань медичної паразитології та впровадження новітніх розробок в практику. 
Т.М. Павліковська понад 40 років була членом Українського наукового товариства паразитологів і членом його правління. Була почесним членом Української республіканської спілки паразитологів при НАН, членом правління Української спілки епідеміологів, мікробіологів та паразитологів, членом президії Міжнародної асоціації паразитоценологів, мала ряд нагород, у тому числі ювілейну медаль «100-річчя з дня народження академіка К.І. Скрябіна» за розробку та втілення в практику досягнень медичної паразитології. 
Світла пам’ять про чудову людину, неперевершеного лектора, вчителя, наставника, друга, патріота української школи паразитологів і рідної України назавжди залишиться в серцях вдячних учнів та всіх, хто мав щастя спілкуватися з Тамарою Миколаївною — чарівною жінкою, талановитою людиною, яка до останнього подиху дарувала нам свої знання, мудрість, повагу і любов.
 
Колектив паразитологічного відділу
з лабораторією ДЗ «УЦКМЗ МОЗ»


Back to issue