Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Actual Infectology" 3 (8) 2015

Back to issue

Значення анамнезу для діагностики дитячих хвороб

Authors: Скульський О.М. - Центральна міська лікарня, м. Червоноград, Львівська область

Categories: Infectious diseases

Sections: Specialist manual

print version


Summary

У статті відображена актуальність збору якісного епідемічного анамнезу. Описано можливий прояв глистяних інвазій. Особливу увагу приділено питанню вибору іграшок для дітей з урахуванням їх віку та матеріалу, з якого виготовляються ці вироби.

В статье отображена актуальность сбора качественного эпидемического анамнеза. Описано возможное проявление глистных инвазий. Особое внимание уделено вопросу выбора игрушек для детей с учетом их возраста и материала, из которого изготавливаются эти изделия.

The article shows the urgency of collecting qualitative epidemiological history. The possible manifestation of worm infestations is described. Particular attention is paid to the question of the selection of toys for children based on their age and the material used to produce these products.

Статья опубликована на с. 73-74

 

На нічному чергуванні до мене звернулися батьки хлопчика віком 2 роки 4 місяці із села зі скаргами на те, що під час складання дитячого конструктора, ймовірно, дитина проковтнула одну його маленьку частину.

Під час розмови в поведінці дитини нічого підозрілого не було: хлопчик активний, поведінка адекватна, доступний контакту, спокійний, дихання спокійне, через ніс вільне, видимі шкірні покриви звичайного забарвлення.
При огляді дитини зів чистий, видимі слизові порожнини рота без видимих слідів травми, дихання в легенях чисте, везикулярне, дихальні шуми чітко прослуховуються над всією поверхнею обох легень. Ковтання не порушене (при спробі пити воду).
З анамнезу вдалося уточнити, що під час гри батьки звернули увагу на вираз тривоги на обличчі дитини, неспокій, неприємні відчуття за грудиною, нудоту, покашлювання, через що вони й подумали про ймовірний сторонній предмет в дихальних шляхах (?) і власним транспортом приїхали до лікаря. Під час транспортування вищезгадані явища цілком минули й під час огляду та спостереження в лікувальній установі не проявлялися.
Вдалося уточнити в батьків, що деталі конструктора зроблені з матеріалу, який нагадує пластмасу і, дуже ймовірно, не є рентгеноконтрастним. На жаль, батько не взяв з собою подібної деталі конструктора, щоб пересвідчитися в цьому.
Усе ж лікар прийняв рішення зробити оглядову рентгенографію органів грудної клітки й черевної порожнини. На знімку додаткових контрастних структур по ходу органів дихання та органів травлення не виявлено. До лікаря звернулися приблизно через 1 годину після виявлення ситуації, тож могло йтися про знаходження стороннього предмета в шлунку або в трахеї. Легеневі поля симетрично однакової прозорості.
Дитина на момент огляду не потребувала жодних медикаментозних засобів і була госпіталізована для активного нагляду.
При подальшій розмові з батьками та уточненні анамнезу життя вдалося вияснити, що в хлопчика були 2 випадки захворювань, які проявлялися висипаннями на тілі: перший трактувався як легка форма скарлатини, а другий — як пітниця в результаті перегріву. Цікавим виявився факт, що декілька місяців тому в старшого рідного брата хлопчика діагностували аскаридоз + лямбліоз.
Звичайно, цілком відкинути версію того, що хлопчик міг проковтнути деталь конструктора, не можна. Однак вік хлопчика дозволяє певною мірою припускати, що це малоймовірно: він вже виріс з того віку, коли діти пізнають світ через смакові відчуття. Хлопчик чітко розумів, для чого призначена іграшка, і наслідував у грі дії старшого брата.
Дуже важливим, на мою думку, виявився уточнений анамнез життя та епіданамнез, що й дало мені підстави думати скоріше про ймовірну глистяну інвазію (аскаридоз?).
Для подальшого нагляду я рекомендував батькам вранці зробити порівняльний рентгенівський знімок деталі конструктора поруч із завідомо контрастним предметом (наприклад, грошовою монетою) і багаторазово провести серію досліджень калу на яйця гельмінтів та щоденне візуальне обстеження калу вдома мамою протягом 1 місяця. При негативних результатах повторити таке ж комплексне обстеження на гельмінти через 1 місяць.
У випадку, якщо деталь конструктора виявиться контрастною, провести додаткове обстеження органів травлення на предмет її виявлення. А в протилежному випадку проконсультуватися з хірургом та гастроентерологом.
Цікавило батьків те, чи може отруїтися дитина, проковтнувши деталь, виготовлену в Китаї з матеріалу дуже сумнівної якості. А що тут можна відповісти, коли це питання має виникати в момент купівлі подібного товару, і не лише подібного! За свій короткий вік хлопчик напевне вже з’їв не один десяток кілограмів ласощів та випив не один літр напоїв, що містять не менш шкідливі ароматизатори, барвники, консерванти... Над цим батьки не думали! А варто думати, і не лише їм! 
Дуже повчальним є випадок щодо профілактики дитячого травматизму. Радитися, що краще купувати для сприяння здоровому розвитку дитини, треба не-одмінно перед тим, як щось купувати! А в житті все виходить навпаки. І страждають від цих «добрих намірів» батьків їхні діти. Така гірка істина…

Висновки

1. Для уточнення діагнозу в педіатричній практиці важливу роль відіграє епіданамнез та анамнез життя.
2. Для профілактики дитячого травматизму необхідно звертати увагу батьків на правильний вибір іграшок з урахуванням вікового розвитку дитини та якості матеріалу, з якого вони виготовлені.


Back to issue